Results from 2017 USA KARATE HAWAII STATE REGIONAL CHAMPIONSHIP

Thursday, 09 March 2017 02:24

MALE 16 & UP KOBUDO LONG

1st – RJ Domingo (JIKC)

2nd – Vinny Suga (JIKC)

 

MALE 9 & UNDER KOBUDO SHORT

1st – Kainoah Hunter (JIKC)

2nd – Hunter Robello (JIKC)

3rd – Dane Antoque (JIKC)

 

MALE 9 & UNDER KOBUDO LONG

1st – Kainoah Hunter (JIKC)

2nd – Hunter Robello (JIKC)

3rd – Nolan Au (JIKC)

 

MALE 10 & 11 KOBUDO SHORT

1st – Hayden Benedict (JIKC)

2nd – JR Domingo (JIKC)

3rd – Riley Mendigorin (JIKC)

3rd – Daniel Luis (JIKC)

 

MALE 10 & 11 KOBUDO LONG

1st – Hayden Benedict (JIKC)

2nd – Riley Mendigorin (JIKC)

3rd – Daniel Luis (JIKC)

3rd – JR Domingo (JIKC)

 

FEMALE 11-13 KOBUDO SHORT

1st – Elizabeth Brown (JIKC)

2nd -Jazel Losbog (JIKC)

3rd – Rachel Momohara (JIKC)

 

FEMALE 10-14 KOBUDO LONG

1st – Elizabeth Brown (JIKC)

2nd – Rachel Momohara (JIKC)
3rd – Savannah Masen (JIKC)

 

FEMALE 12-14 KOBUDO SHORT

1st – Ashlyn Au Hoy (JIKC)

2nd – Kasey Ohama (JIKC)

 

MALE 16 & UP KOBUDO SHORT

1st – RJ Domingo (JIKC)

2nd – Vinny Suga (JIKC)

 

MALE & FEMALE 5 YEAR OLD KATA

1st – Coco Meister (Ryuko Kai)

2nd – Kai Leuck (Kachi)

 

 

 

MALE 6 YEAR OLD KATA - A

1st – Chistian Bautista (JIKC)

2nd – Gregory Givens (Kachi)

3rd – Bryce Ruby (Goju Kan)

3rd – Oscar Richardson (Ryuko Kai)

 

MALE 6 YEAR OLD KATA - B

1st – Daniel Brummel (Kachi)

2nd – Gavin De La Cruz (JIKC)

3rd – Alexander Cachola Kerston (Kachi)

3rd – Lucas McCollum (Kachi)

 

FEMALE 6 & 7 KATA

1st – Eika Jonen (Kachi)

2nd – Samantha Grace Gador (JIKC)

 

MALE 6 & 7 KATA

1st – Shea Benedict (JIKC)

2nd – Ka'o'o Barboza (Goju Kan)

 

FEMALE 7 YEARS OLD KATA

1st – Rubimay Speckin (Ryuko Kai)

2nd – Tia Holema ( Ryuko Kai)

3rd – Emma Garcia (Kachi)

3rd – Vivienne Ohlsson (Kachi)

 

MALE 8 YEARS OLD KATA

1st – Craig Mizokami (Kachi)

2nd – Vince Lorenz Catbagan (JIKC)

3rd – Kaiden Lee (Kachi)

3rd – Koan Hotema (Ryuko Kai)

 

MALE 8 YEARS OLD KATA

1st – Kekai Leong (Kachi)

2nd – Edward Loando (Kachi)

3rd – Paolo Dardon (Kachi)

3rd – Dujuan Caldwell (JIKC)

 

MALE 8-9 KATA

1st – Hunter Robello (JIKC)

2nd _ Dane Antoque (JIKC)

3rd – Zavier Lemau (JIKC)

3rd – Kainoah Hunter (JIKC)

 

 

 

 

 

MALE 9 YEARS OLD KATA - A

1st – Seiya Yim (Kachi)

2nd – Bryce Hara (Kachi)

3rd – Kendal Jones Jr. (Goju Kan)

3rd – Jonathan Adkins(Kachi)

 

MALE 9 YEARS OLD KATA - B

1st – Ryan Udasco (JIKC)

2nd – Sebastian Butcher (Goju Kan)

3rd – Yamato Shiota (Kachi)

3rd – Evan Chin (Kachi)

 

MALE 9 YEARS OLD KATA

1st – Mikey Melendez (Goju Kan)

2nd – Ivan Del Valle Jimenez (Goju Kan)

3rd – Nathan Drazen (Kachi)

 

MALE 9 YEARS OLD KATA

1st – Nolan Au (JIKC)

2nd – Brett Murota (JIKC)

3rd – Rene Ver (JIKC)

 

FEMALE 9 YEAR OLD KATA

1st – Ella Ruth Pfeiffer (Kachi)

2nd – Shayden Cachola Kerston (Kachi)

 

FEMALE 9 YEAR OLD KATA

1st – Erika Jonen (Kachi)

2nd – Paisley Yamashita (Kachi)

3rd – Alyssa Ferreira (JIKC)

3rd – Danielle Suga (JIKC)

 

MALE 10-11 KATA

1st – Reyn Nouchi (Kachi)

2nd – Ethan Nouchi (Kachi)

3rd – Braxton Claypool (Goju Kan)

 

FEMALE 10-11 KATA

1st – Elizabeth Brown (JIKC)

2nd – Kira Carvalho (JIKC)

3rd – Paige Wilks (JIKC)

3rd – Rachel Momohara (JIKC)

 

FEMALE 10 YEAR OLD KATA

1st – Dawn Caldwell (JIKC)

2nd – Luna Brown (Kachi)

 

 

 

MALE 10-11 KATA

1st – Tyler Ishii (Goju Kan)

2nd – Caleb Fisher (Goju Kan)

3rd – Kody O'Toole (Goju Kan)

 

FEMALE 12-13 KATA

1st – Kacie Morinaka (Kachi)

2nd – Jessica Takabayashi (Kachi)

3rd – Christen De Castro (JIKC)

 

FEMALE 10-11 KATA

1st – Kalina Hotema (Ryuko Kai)

2nd – Amber Holbrook (Kachi)

3rd – Kaylee Gibbs (JIKC)

3rd – Maryah Hargrove (JIKC)

 

MALE 10-11 KATA

1st – Les Takenaga (Kachi)

2nd – Yuto Satonosono (Kachi)

3rd – Micah Morinaka (Kachi)

3rd – Ethan Kobayashi (Kachi)

 

MALE 10-11 KATA

1st – Brennan Murota (JIKC)

2nd – JR Domingo (JIKC)

3rd – Daniel Luis (JIKC)

3rd – Zarian Kama (Kachi)

 

MALE 12-13 KATA

1st – A.J. Mattos (JIKC)

2nd – Nolan Reddoch (Goju Kan)

 

MALE 12-15 KATA

1st – Christopher Natale (Goju Kan)

2nd – Daylon Emia (Kachi)

3rd – Zachary Jakel (Goju Kan)

3rd – Ishan Datta (Kachi) – no show

 

MALE 14-15 KATA

1st – Pasha Philippov (Kachi)

2nd – Jaren Suda (Funakoshi Karate) – no show

 

MALE 12-13 KATA

1st – Jaden Higa (JIKC)

2nd – Kasey Ohama (JIKC)

3rd – Kiyoshi Kincaid (Kachi)

3rd – Kyler Nakayama (Funakoshi Karate) – no show

 

 

FEMALE 12-14 KATA

1st – Ashley Daoang (JIKC)

2nd – Alyssa Kainuma (JIKC)

3rd – Hailey Kobayashi (Kachi)

3rd – Tawny Rodrigues (Goju Kan)

 

FEMALE 16-17 KATA

1st – Makana Higa (JIKC)

2nd – Taylor Chung (IKF) – no show

 

MALE 30+ KATA

1st – Juan Quezada (Goju Kan)

2nd – Ted Sturdivant (Kachi)

3rd – Scott Peterson (Goju Kan)

3rd – Will Jonen (Kachi)

 

MALE 18+ KATA

1st – Vinny Suga (JIKC)

2nd – Ron Pohnel (League of Angels)

3rd – Kan Choi (JIKC)

 

FEMALE 35+ KATA

1st – Karen Uehara (Kachi)

2nd – Sandra Sclabassi (JIKC)

3rd – Louise Aki (Goju Kan)

3rd – Farrah Velasco (Goju Kan)

 

MALE & FEMALE 9 & UNDER TEAM KATA

1st – Nolan Au (JIKC)

Brett Murota (JIKC)

Dane Antoque (JIKC)

2nd – Erika Jonen (Kachi)

Paisley Yamashita (Kachi)

Kekai Leong (Kachi)

 

MALE 12-13 KATA

1st – Shane O'Toole (Goju Kan)

2nd – Patrick Zayas (Kachi)

3rd – Easton Izu (Kachi)

 

FEMALE 12-13 KATA

1st – Mikela Ancheta (Kachi)

2nd – Jazel Losbog (JIKC)

 

FEMALE 14-15 KATA

1st – Joelle Inciong (Kachi)

2nd – Lucille Sturdivant (Kachi)

3rd – Savannah Marie Mason (JIKC)

3rd – Hayley Labonte ( JIKC)

MALE 15-17 KATA

1st – Rey Chinen (Kachi)

2nd – Andrew Minton (Kachi)

3rd – Daryl Vallente (JIKC)

3rd – Tyler Labonte (JIKC)

 

MALE 10 & UNDER TEAM KATA

1st – Craig Mizokami (Kachi)

Dylan Sakamoto (Kachi)

Kaiden Lee (Kachi)

2nd – Shayden Cachola Kerston (Kachi)

Reyn Nouchi (Kachi)

Ethan Nouchi (Kachi)

 

MALE & FEMALE 10-13 TEAM KATA

1st – Hunter Robello (JIKC)

Kainoah Hunter (JIKC)

Jelan Domingo (JIKC)

2nd – Ashley Daoang (JIKC)

A.J. Mattos (JIKC)

Elizabeth Brown (JIKC)

3rd – Riley Mendigorin (JIKC)

Hayden Benedict (JIKC)

Daniel Luis (JIKC)

3rd – Micah Morinaka (Kachi)

Yuto Satonosono (Kachi)

Les Takenaga (Kachi)

 

MALE & FEMALE 14-17 TEAM KATA

1st – Lucille Sturdivant (Kachi)

Zarian Kama (Kachi)

Kiyoshi Kincaid (Kachi)

 

MALE 6-7 KUMITE

1st – Christian Bautista (JIKC)

2nd – Gregory Givens (Kachi)

3rd – Juaquin Quezada (Goju Kan)

3rd – Bryce Ruby (Goju Kan)

 

FEMALE 6-7 KUMITE

1st – Rubimay Speckin (Ryuko Kai)

2nd -Vivienne Ohlsson (Kachi)

3rd – Ishita Datta (Kachi) – no show

 

MALE 6-7 KUMITE

1st – Daniel Brummel (Kachi)

2nd – Lucas McCollum (Kachi)

3rd – Kai Leuck (Kachi)

 

MALE 6-7 KUMITE

1st – Kaiden Blank (Goju Kan)

2nd – Oscar Richardson (Ryuko Kai)

3rd – Christian Matache (Kachi)

3rd – Hugh McElrath (Kachi) – no show

 

FEMALE 6-7 KUMITE

1st – Erika Jonen (Kachi)

2nd – Samantha Grace Gador (JIKC)

 

MALE 6-7 KUMITE

1st – Shea Benedict (JIKC)

2nd – Ka'o'o Barboza (Goju Kan)

3rd – Jake Nakayama (Funakoshi Karate) – no show

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Dane Antoque (JIKC)

2nd – Hunter Robello (JIKC)

3rd – Kainoah Hunter (JIKC)

3rd – Zavier Lemau (JIKC)

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Craig Mizokami (Kachi)

2nd – Dylan Sakamoto (Kachi)

3rd – Vince Lorenz Catbagan (JIKC)

3rd – Koan Hotema (Ryuko Kai)

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Rene Ver (JIKC)

2nd – Brett Murota (JIKC)

3rd – Nolan Au (JIKC)

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Kaiden Lee (Kachi)

2nd – Sebastian Butcher (Goju Kan)

3rd – Ryan Udasco (JIKC)

3rd – Charles McElrath (Kachi) – no show

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Kendal Jones (Goju Kan)

2nd – Jonathan Adkins (Kachi)

3rd – Evan Chin (Kachi)

 

FEMALE 9-11 KUMITE

1st – Maryah Hargrove (JIKC)

2nd – Kalina Hotema (Ryuko Kai)

3rd – Amber Holbrook (Kachi)

3rd – Kaylee Gibbs (JIKC)

3rd – Ella Ruth Pfeiffer (Kachi)

FEMALE 9-11 KUMITE

1st – Elizabeth Brown (JIKC)

2nd – Alyssa Ferreira (JIKC)

3rd – Promise Barber (Goju Kan)

 

MALE 10-11 KUMITE

1st – Zarian Kama (Kachi)

2nd – Cody Ferreira (JIKC)

3rd – Brennan Murota (JIKC)

3rd – Daniel Luis (JIKC)

 

FEMALE 10-11 KUMITE

1st – Luna Brown (Kachi)

2nd – Dawn Caldwell (JIKC)

 

FEMALE 8-9 KUMITE

1st – Brandi Robinson (Kachi)

2nd – Taylor Kaneshiro (IKF) – no show

 

MALE 14-15 KUMITE

1st – Pasha Philippov (Kachi)

2nd – Jaren Suda (Funakoshi Karate) – no show

 

MALE 8-9 KUMITE

1st – Kekai Leong (Kachi)

2nd – Ivan Del Valle Jimenez (Goju Kan)

3rd – Mikey Melendez (Goju Kan)

3rd – Nathan Drazen (Kachi)

 

MALE 10-11 KUMITE

1st – Ethan Nouchi (Kachi)

2nd – Braxton Claypool (Goju Kan)

3rd Reyn Nouchi (Kachi)

 

MALE 10-11 KUMITE

1st – Caleb Fisher (Goju Kan)

2nd – Kody O'Toole (Goju Kan)

 

MALE 10-11 KUMITE

1st – Yuto Satonosono (Kachi)

2nd – Les Takenaga (Kachi)

3rd – Ethan Kobayashi (Kachi)

3rd – Micah Morinaka (Kachi)

 

FEMALE 16-17 KUMITE

1st – Makana Higa (JIKC)

2nd – Taylor Chung (IKF) – no show

 

 

MALE 12-13 KUMITE

1st – Jadan Higa (JIKC)

2nd – Kiyoshi Kincaid (Kachi)

 

MALE 12-13 KUMITE

1st – Kiyoshi Kincaid (Kachi)

2nd – Kasey Ohama (JIKC)

3rd – Kyler Nakayama (Funakoshi Karate) – no show

 

FEMALE 12-13 KUMITE

1st -Kacie Morinaka (Kachi)

2nd – Jessica Takabayashi (Kachi)

 

MALE 12-13 KUMITE

1st – Kona Ogawa (Kachi)

2nd – Noland Reddoch (Goju Kan)

3rd – A.J. Mattos (JIKC)

 

FEMALE 12-14 KUMITE

1st – Hailey Kobayashi (Kachi)

2nd – Tawny Rodrigues (Goju Kan)

3rd – Ashley Daoang (JIKC)

 

MALE 15-17 KUMITE

1st – Rey Chinen (Kachi)

2nd – RJ Domingo (JIKC)

3rd – Zack Sclabaris (JIKC)

3rd – Andrew Minton (Kachi)

 

MALE 30+ KUMITE

1st – Will Jonen (Kachi)

2nd – Juan Quezada (Goju Kan)

3rd – Scott Peterson (Goju Kan)

 

TEAM KUMITE MALE 10 AND YOUNGER

1st YOUNG GUNS JIKC Hunter Robello, Kainoah Hunter, Zavier Lemau

2nd KACHI Kekai Leong, Micah Morinaka, Yuto Satonosono

 

DOUBLES

1st Joelle Inciong, Mikela Ancheta (Kachi)

2nd Kiyoshi Kincaid, Zarian Kama (Kachi)

3rd Yuto Satonosono, Les Takenaga (Kachi)

 

FEMALE 13-15 KUMITE ADVANCED ELITE

1st Joelle Inciong (Kachi)

2nd Mikela Ancheta (Kachi)

3rd Ashlyn Au Hoy (JIKC)

3rd Hayley Labonte (JIKC)

 

MALE 12-13 KUMITE BEGINNERS

1st Christopher Natale (Goju Kan)

2nd Zachary Jakel (Goju Kan)

 

MALE 12–15 KUMITE BEGINNERS + NOVICE

1st Daylon Emia (Kachi)

2nd Easton Izu (Kachi)

 

3rd Shane O'Toole (Goju Kan)

News

Events

September
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1